top of page

Holesterīns un tā ietekme uz organismu - PATIESĪBA


cholesterol blocking artery

Holesterīna tēma ir iepīta dažādās pretrunīgās, uz zinātni nepamatotās teorijās. Tāpēc vēlos izskaidrot svarīgāko, neiestrēgstot detaļās un medicīniskos terminos.

Svarīgākais, kas būtu jāzin!

  Holesterīns ir taukiem līdzīga viela, kura tiek sintezēta aknās. Tas ir nepieciešams hormonu ražošanai, kalpo kā izejmateriāls šūnu membrānu veidošanai un D vitamīna sintēzei. 3/4 holesterīna tiek veidots cilvēka organismā. Pārtikā esošā holesterīna ierobežošana kompensējās ar pastiprinātu endogēnā (iekšējo cēloņu izraisīta) holesterīna ražošanu.

  Holesterīna daudzumam analīzēs nav ne laba, ne slikta nozīme. Nav saistības ar sirds-asinsvadu slimībām aterosklerozes dēļ. Nozīme ir holesterīna frakcijām. Zema blīvuma holesterīns, bet ne visas tā sastāvdaļas, ietekmē bojātu asinsvadu sieniņas, no iekšpuses, endotēliju. Ja endotēlijs ir vesels, gluds, tad holesterīnam nav kur aizķerties, arī kalcijs nonosēžās - neveidojās ateroskleroze, kuras rezultātā var izveidoties slimības no kurām mirst lielākā daļa cilvēku. 

  Tātad endotēlija bojājums ir nosacījums lai veidotos ateroskleroze, ne holesterīns pats par sevi.

 Kas bojā endotēliju?

Biežākie iemesli ir paaugstināts cukura un insulīna līmenis asinīs. To paaugstina cukura, miltu lietošana uzturā, arī stress, kas palaiž vēl vienu kaitīgu procesu. Virsnieru hormons kortizols paaugstina cukura līmeni asinīs, rezultātā paaugstinās insulīns> veidojas hronisks asinsvada sieniņas iekaisums, bojājums > ieķērās zema blīvuma holesterīns > ateroskleroze > sirds-asinsvadu slimības (infarkti, insulti).

 Paugstināts cukura līmenis asinīs palaiž vēl kādu paralēlu patogēnu procesu - aknu hepatozi, līdz ar to viena no problēmām, pavājinās aknu funkcija ražot žulti, kura utilizē holesterīnu. Arī triglicerīdi paaugstinās, vēl viens aterosklerozi veicinošs faktors.

 Arī tievās zarnas ir iesaistītas žultsskābju vielu maiņā. Bet arī te nav viss tik rožaini, jo hronisks asinsvadu epitēlija iekaisums iet roku rokā ar zarnu epitēlija hronisku iekaisumu.

 Ari pavājināta vairogdziedzera funkcija (hipotireoze) izmaina holesterīna frakcijas slimības virzienā.

     Kā redzam, holesterīna frakciju proporcijas, asinsvadu sieniņu bojājumu, aterosklerozi, hormonu līdzsvaru ietekmē dažādi faktori tajā skaitā neveselīgs uzturs un stress.

Cīņa ar simptomiem, sliktām analīzēm ir bezjēdzīga. Te nav runa par akūtiem stāvokļiem, kad jāsaglābj galva, par matiem neraud. 

  Risinājums ir kompleksa pieeja, izdalot patiesos cēloņus un tos novēršot - kādus? Pastāstīšu manā nākošajā vebinārā par holesterīnu un sirds-asinsvadu slimībām!

  Te nav vērts pat pieminēt smēķēšanas, mazkustīguma, liekā svaru kaitīgumu.

   Labāku izpratni, vairāk paskaidrojumu no kura gala šķetināt patiesi samilzušās veselības problēmas palidzēšu vebinārā par holesterīnu. Laikus izziņosim tuvākajā laikā!

 

24 views0 comments

Comments


bottom of page